BİYOGRAFİ

26 Aralık 1997 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Piyano eğitimine, beş yaşında, Aytaj Rızaguliyeva ile başladı. 2008 yılında İ.Ü.D.K.‘nın açtığı seviye sınavına girerek, Prof. Meral Yapalı’nın piyano sınıfına kabul edildi...

26 Aralık 1997 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Piyano eğitimine, beş yaşında, Aytaj Rızaguliyeva ile başladı. 2008 yılında İ.Ü.D.K.‘nın açtığı seviye sınavına girerek, Prof. Meral Yapalı’nın piyano sınıfına kabul edildi. Aynı yıl Kadıköy Belediyesinin düzenlediği KASDAV etkinliklerinde, “Gelecek Vaadeden Piyanist“ ödülünü kazandı.

İlk performansını altı yaşında, Marmara Üniversitesi Konser Salonu’nda sergileyen genç piyanist, ilk konçertosunu da 15 yaşında, şef “Antonio Pirolli”yönetimindeki “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” eşliğinde seslendirdi.

 

Davet aldığı “Makedonya Bitola Uluslararası Klasik Müzik Festivali” bünyesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü ve şu anda müze olarak kullanılan “Manastır Askeri İdadi” binasında bir resital verdi.


İş Sanat’ın her yıl düzenlediği “ Meriç Soylu Anısına Parlayan Yıldızlar” serisinin 2015 yılı birincisi seçilen genç müzisyen aynı yıl Kasım ayında, Şef Sacha Goetzel yönetimindeki Borusan Filarmoni eşliğinde İş Sanat Festival’inin açılış konseri için sahne aldı. Birçok ulusal televizyon kanalı ve yazılı basın kültür sayfalarında röportaj ve konser haberlerine yer verildi. 

 

Klasik müzik dünyasının önemli organizasyonlarından sayılan “The International Holland Music Sessions” ın uluslararası genç yetenekler arasından seçerek verdiği masterclass bursunu kazandı. 2016 ve 2017 yıllarında aynı organizasyonun bünyesinde Hollanda’nın prestijli salonlarında resitaller verdi. Bu konserlerin kayıtları aynı zamanda TRT3 Radyo Klasik Müzik Kuşağında da yayınlandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Konsolosluğu ile Chopin vakfı organizasyonunun birlikte Varşova’da düzenlediği “Chopin anma konserinde” ülkemizi temsil etti. Ayrıca Polonya’nın gazetelerinden Gazeta Pomorska’da tam sayfa röportajı yayınlandı. Polonya’da eğitim gördüğü şehirde "Uluslararası Kent Kültürü" toplu konserinde bir çok farklı ulustan müzisyenle birlikte sahne aldı. Radyo Polska’da canlı yayınlanan bir programda konser repertuarından eserler seslendirdi.

 

3 Mayıs 2018 tarihinde Polonya'da piyano eğitimi alan yabancı öğrenciler arasından konsevatuvarların en parlak öğrencilerini seçerek gönderdiği, geleneksel 31. Antonin Chopin Piyano Yarışması'nda birinci seçilerek "Grand Prize" ödülünün sahibi oldu.

Kazandığı ödül sonrası Polonya'nın saygın festivallerinden "37. International Chopin Festival in Autumn Leaves" in kapanış konserine bir resital vermek üzere davet aldı. Konser, tarihi bir mekanda, seçkin bir dinleyici kitlesinin eşliğinde gerçekleşti.

07 10 2018’de katıldığı Makedonya IX. Uluslararası Bitola Piyano Yarışması’nda, “1st Prize” ödülünü kazandı. Ayrıca jürinin tüm kategorilerin birincileri  arasından seçerek verdiği  Jüri Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

12 11 2018 tarihinde Polonya Ulusal Radyosu  PİK Polskie’ye konuk oldu. Radyonun konser salonunda gerçekleşen programda, Polonya’lı müzikseverlerin de izleyici olarak katıldığı bir resital verdi. Basının da yoğun ilgi gösterdiği bu program aynı zamanda bir çok kültür sayfalarına da haber oldu.

Cumhuriyetimizin yetiştirdiği ilk piyanistlerden İdil Biret, Katowice Koservatuvarı'ndan Andrzej Jasiński, Tchaikovsky Konservatuarı’ndan Andre Diev, Mozarteum Konservatuarı’ndan Prof. Rolf Plagge, Köln Konservatuarı'ndan Prof. Andreas Frölich, Royal College of Music in London'dan Prof. Dmitri Alexeev ve A.B.D. Julliard School’dan Prof. Matti Raekallio başta olmak üzere bir çok duayen piyanistin ustalık sınıflarına katılan ve taktirlerini alan Ferhat Can Büyük, eğitimine, Borusan Kocabıyık Vakfı ve Enka Vakfı burs desteği ile, Polonya - Feliks Nowowiejski Konservatuvarı'nda Prof. Ewa Poblocka ve Prof. Bartłomiej Wezner ile devam ediyor.

  • White Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2016 by Ferhat Can Büyük